in

WOOWWOOW

Veci, ktoré si pamätáme a pritom nikdy neexistovali

Pamätám si na pohreb, ktorý nikdy nebol!

Určite ste už niekedy zistili, že niektoré veci ste si zapamätali ináč ako v skutočnosti boli, pamätáte si ich nejasne. Uvažovali ste niekedy nad tým, že niektoré skreslené spomienky si nemusíte pamätať len vy, ale aj ľudia po celom svete?

Ako príklad by som na začiatok chcel uviesť emoji zlodeja, pamätáte si naň?

Emoji väzeň
Zdroj: miror.co.uk

Ešte predtým než prejdeš ďalej, prosím zahlasuj v nasledujúcej ankete, aby sme zistili, koľko ľudí si ho pamätá.

Pamätáte si na emoji zlodeja?

Ak ste už vyplnili anketu, chcel by som vám oznámiť, že tento emoji v skutočnosti nikdy neexistoval. V súčastnosti existuje viac ako 3300 emoji a mnoho ľudí si myslí, že emoji lupiča patrí k jedným z nich. Na internete nájdete aj mnoho správ od používateľov, ako by odprisahali, že tento emoji určite bol v ich telefóne. No odborníci tvrdia, že takýto emoji, nikdy ani len neexistoval.

Emoji preverila aj spoločnosť Emojipedia, ktorá je referenčná webová stránka všetkých emodži a následne sa vyjadrila vo svojom Twitte, že tento emoji nikdy neexistoval.

Tento jav kedy si ľudia pamätajú veci úplne ináč ako v skutočnosti boli, sa nazýva Mandelov efekt. Jav prvý krát spomenula blogerka Fiona Broome, ktorá na festivale mala falošnú spomienku. Spomenula si na smrť Nelsona Mandelu, ktorý podľa nej zomrel v roku 1980 vo väzení. Vedela si spomenúť na jeho pohreb a emócie, ktoré ľudia pri tom prežívali. To by bolo ešte v poriadku, to že si na to nejak spomína, mohla kľudne pripísať aj alkoholu, ktorý na párty vypila. No potom zistila, že na túto spomienku si začalo spomínať viac ľudí. Najviac na tom desivé je, že Nelson Mandela stále žil. Ako je teda možne, že viacero ľudí si spomínalo na jeho pohreb?

Môžete byť na milión % presvedčený, že ste si kľúče položili večer na stôl, môžte si spomínať presne na to, kedy a ako ste to urobili, no keď prídete k stolu, nič tam nieje.
Čím to je? Žijeme v simulácií? Ide o paralelné vesmíry? Pamätáme si spomienky niekoho iného?
Každopádne tento Mandelov efekt je veľmi zaujímavý a budeme radi ak sa s nami podelíte o vašu skúsenosť v komentároch, či ste už niečo podobne zažili.

Na záver si spravte krátky quiz (6 otázok), ako dobre si pamätáte veci.

[wpViralQuiz id=7432 columns=3]

Zdroj:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

9 vecí, ktoré robia najinteligentnejší ľudia

Význam 11 snov, ktoré zvyčajne máme