in , ,

Smrteľné hrozby na internete

Zdroj: Pexels
Zdroj: Pexels

Každý z nás má určite zariadenie, ktoré sa dá pripojiť k internetu. Pred niekoľkým rokmi boli tieto zariadenia príliš dráhe a málo kto si ich mohol dovoliť. No dnes je doba úplne inde, čo znamená, že bez internetu by si mnohí z nás nevedeli predstaviť život. Okrem toho, že sa tam nachádzajú užitočné informácie, bohužiaľ tam číhajú aj hrozby, ktoré nám môžu znepríjemniť život.

S príchodom internetu, prišli aj sociálne siete, ktorým zmysel bol spojiť ľudí z celého sveta. Úplne prvou sociálnou sieťou sa stal SixDegrees, ktorá trvala od roku 1997 do roku 2001. Koncept stránky SixDegrees je dnes veľmi rozšírený a nápad si prevzali aj stránky ako sú: Friendster, MySpace, LinkedIn, XING alebo Facebook. Od roku 2001 sa toho veľa zmenilo a momentálne je Facebook jednotkou na celosvetovom trhu a to s 2,80 miliardami aktívnych užívateľov.

So sociálnymi sieťami prišli aj nebezpečenstvá, ktoré mnohí z nás ani nepovažujú za hrozbu. Tieto neviditeľné hrozby môžu mať závažné následky, vzhľadom na fyzické či psychické zdravie ľudí. Čo teda vzniklo popri sociálnych sieťach a čomu sa máme vyhýbať?

Vzťahy

Zdroj: Pexels

Sociálne siete nám priniesli komunikáciu s takmer neobmedzeným počtom ľudí. Človek na týchto platformách strávi priemerne 2 hodiny a 24 minút, čo znamená 876 hodín ročne. Za takýto čas by ste mohli prečítať 200 kníh za jeden rok.

Sociálne siete nám uľahčujú komunikáciu s ľuďmi, ale netreba ju uprednostňovať pred osobným stretnutím. Najnovšie výskumy hovoria, že reč tela a tón hlasu zohrávajú obrovskú úlohu pri komunikácii s ostatnými ľuďmi. Pri obmedzení komunikácie iba cez správy, si nemusíme všimnúť potreby druhej osoby, pravdepodobne budeme mať problém s úplným porozumením, ako aj s budovaním trvalého a bezpečného vzťahu.

Problémy s partnerom/kou by sme mali stále riešiť osobným stretnutím. Ak sa nám nepáči správanie nášho partnera/ky alebo sa v súčasnej situácii cítime zle, treba sa o tom otvorene porozprávať s vašou polovičkou. Vo vzťahu je totiž dôležitá dôvera, ktorá je pri budovaní vzťahu základným kameňom a netreba ju podceňovať. Pri hádke s druhou osobou cez sociálnu sieť, daného človeka nevidíme, čo môže vyvolať skreslenie nálady, ktorá sa na základe podnetov vytvorí v našej hlave. Často krát tento človek, nemusí byť až v takej zlej nálade, ako si myslíme.

Klam influencerov

Zdroj: Pixabay

Mnohí z nás trávia čas na týchto platformách, za cieľom sledovania celebrít alebo influencerov. Tieto faktory v nás môžu povzbudzovať zlé myšlienky, pretože si žijú dokonalý život. Bohužiaľ tento život sa schováva iba za pekným obrázkom a v skutočnosti, títo ľudia majú vlastné problémy, ktoré nevidíme.

Influencer je skvelý predmet pre marketing. Pre firmy sú títo ľudia, skvelým nástrojom a taktiež lacnejšou formou reklamy. Tu prichádzame k tomu, že namiesto peňažnej odmeny sa môže ponúknuť aj nejaký produkt, na základe dohody. Potom vidíme človeka, ktorý má zapožičané drahé auto, preplatený luxusný pobyt, drahé kúsky oblečenia, atď., no v skutočnosti títo ľudia musia chodiť na nákup, chodiť na úrady, čakať v rade a mnoho ďalších vecí.

Ak ste smutný alebo vás unavuje to, že niekto si ide na dovolenku počas zákazu alebo ma niekto lepšie veci ako vy, nemáte byť prečo. Ak máte strechu nad hlavou, príjem stravy, rodinu/priateľov na ktorých vám záleží a opačne, peniaze s ktorými dokážete vyžiť (aj keď to nie sú milióny), máte všetko čo potrebujete k dobrému životu.

Kyberšikana

Zdroj: Pexels

Mladí ľudia trávia veľa času na sociálnych sietiach. Sú tiež náchylnejšie na tlak, nízke sebavedomie a duševné zdravie. Viaceré štúdie zistili asociácie medzi zvýšeným využívaním sociálnych médií a depresiou, úzkosťou, problémami so spánkom, obavami o jedenie a rizikom samovraždy. V šk. roku 2019/2020 trpelo kyberšikanou 73,6%, čo je o čosi menej, ako klasické šikanovanie (86,3%).

Výskyt kyberšikanovania v šk. roku 2019/2020 (v %)

Zdroj: minedu

Kyberšikana môže mať vážne následky, ak si to rodič nevšimne včas. Pre dieťa je to ťažko priznať, pretože je to pre neho citlivá téma. Najlepšie ako si všimnúť či je vaše dieťa obeťou šikany alebo kyberšikany, je tráviť s nim čas. Väčšinou sú rodičia zahltený prácou a takéto signály si nemusia všímať. Netreba dieťaťu dať do ruky tablet so slovami „Hraj sa.“, ale treba sa mu venovať. Dieťa môže mať v takomto prípade obavy, že ho nemáte radi a naopak sa u neho môže prejaviť agresivita.

Signály prejavujúce šikanu, môžu byť nasledovné:

 • zanedbávanie školských povinností, zlyhávanie v škole, vyhýbanie sa škole, u dospelých podobné problémy v zamestnaní,
 • psychosomatické ťažkosti (zdravotné ťažkosti spôsobené psychickými príčinami) – bolesti brucha, poruchy spánku,
 • pocity hanby, trápnosti, poníženia, smútku, depresie, úzkosti,
 • neustály strach a pocit ohrozenia,
 • pocit vlastného zlyhania, pokles sebavedomia a dôvery v ľudí,
 • bezvýchodiskovosť a beznádej,
 • násilie voči iným, pomsta,
 • sebapoškodzovanie, samovražda.


Samovraždy a sebapoškodzovanie

Zdroj: Pexels

Aj keď to tak nemusí vyzerať, je tu isté prepojenie medzi samovraždami a sociálnymi sieťami. Keďže niektorí z nás berú sociálne siete vážne, môžu ľuďom v skutočnosti spôsobovať depresie alebo úzkosti.

Deti a mladí ľudia sa nechajú nalákať na ponuku rýchleho a ľahkého zárobku, pričom si neuvedomujú, o čo v skutočnosti ide. Ak niekto za peniaze (aj kredit do mobilu alebo peniaze v rôznych virtuálnych svetoch) posiela svoje erotické fotografie alebo videá, predvedie autoerotiku cez webkameru, hovoríme o tzv. kybernetickej prostitúcii. Neskôr sa to môže obrátiť a páchateľ sa vyhráža, že fotky alebo videá zverejní na internet alebo ich pošle rodičom, či kamarátom. Takéto veci môžu nabrať rýchly zvrat a dieťa nebude vedieť, čo ma v tejto situácii robiť. Neskôr sa tu môžeme baviť o úzkostiach, či depresii, poprípade sebapoškodzovaniu alebo samovražde.

Dospelí ľudia si dávajú pozor na takéto veci a vedia ktoré weby alebo soc. siete majú navštíviť. Dieťa nevie ako sa ma správať na internete, tak skúša možnosti, ktoré s ním dospelí alebo škola neprediskutovala. Treba dávať pozor na to čo vaše dieťa robí na internete, pretože sa rýchlo môže zamotať do problémov, ktoré môžu skončiť horšie, ako si myslíme.

Hoaxy

Zdroj: Pixabay

Hoax je predovšetkým prostredníctvom internetu elektronicky šírená správa, ktorá napriek svojej nezmyselnosti vyzýva na to, aby bola preposielaná ďalším používateľom systému. Ľudia si často nezisťujú, či správa je reálna a môže sa stať, že ju budú šíriť ďalej.

Ak ste na internete zbehlý, tak pomerne jednoducho zistíte, či sa jedná o hoax alebo pravdivú informáciu. Na Facebook-u je veľa stránok s takýmto obsahom a samotný Facebook sa s nimi snaží bojovať. Ľudia a štátne orgány sa s tým tiež snažia bojovať, pretože tieto hoaxy, môžu spôsobiť katastrofálne následky, ak nebudú pod kontrolou.

Ako rýchlo zistiť či je stránka dôveryhodná alebo nie, sa môžete dozvedieť aj na tomto webe: konspiratori.sk – verejná databáza webových stránok s neserióznym, klamlivým, podvodným, konšpiračným alebo propagandistickým obsahom

Ako sa tomu vyvarovať?

Zdroj: Pixabay

Internet je obrovské miesto, kam si chodia niektorí ľudia oddýchnuť, pretože na malú chvíľu sa odpoja od reality. Treba si však uvedomiť, že na internete nie ste sami. Pomocou sociálnych sieti a záznamom s vaším menom, sa dá o vás nájsť veľa informácii. Neskôr v budúcnosti sa tieto informácie v najhoršom scenári, môžu dať použiť proti vám.

Prihlasovacie údaje

Treba si uvedomiť, že prihlasovacie údaje netreba zverejňovať (meno, email, tel. číslo, heslo), pretože sa jedná o prístup do vášho súkromia Ak by sa vám chcel niekto pomstiť, môže to rýchlo použiť proti vám. Silné heslo je jeden z prvých krokov, ako si chrániť svoje osobné údaje, tak to nepodceňujte.
Na emaily treba mať iné heslo, ako na sociálnych sieťach. V prípade odcudzenia účtu, viete zmeniť heslo a odhlásiť škodného používateľa za pomoci emailu.

Čo zdieľať?

 • Na platformách, ktoré to dovoľujú, by ste nemali zdieľať nahé fotky. Čo pridáte na internet, navždy ostane na internete. Nikdy neviete na akej stránke sa môžu objaviť takéto fotky a kto ich môže zneužiť proti vám.
 • Tak tiež by ste nemali odosielať citlivé fotky alebo osobné údaje osobe, ktorú poznáte iba zo sociálnej siete a nie ste si istý/á či vôbec existuje.
 • Zdieľanie polohy sa taktiež môže stať osudom vášho súkromia. Človek vás môže prenasledovať aj bez toho, aby ste o tom vedeli.

Podvodné správy

Ak ste niekedy dostali email alebo správu od stránky, ktorú neodoberáte alebo človeka, ktorého nepoznáte, neklikajte na obsah, ktorý vám zaslal. Môže ísť o vírus, ktorý vám vo vašom zariadení môže spôsobiť nemalé problémy. V prípade podozrenia by ste mali túto osobu zablokovať a nahlásiť.

Bezpečnejšie surfovanie

Ak sa chcete na internete cítiť o čosi bezpečnejšie, tak si stiahnite VPN. VPN sa často využíva na ukrytie IP adresy používateľa, môže sa tak vyhnúť cenzúre, sledovaniu, alebo získať prístup k multimediálnemu obsahu. Takéto VPN vás môžu ochrániť aj na verejných nezabezpečených sieťach a je to dobrá prevencia pred „hackermi“, ktorý vás chcú pripraviť o dáta.

Užitočné stránky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

10 efektívnych trikov na dodržanie nového tréningového plánu

Zmysel pre humor dokáže vyriešiť takmer každý problém