in , ,

OMGOMG

Boli elektrické autá skôr ako spaľovacie?

Zdroj: Tesla

Od roku 2010 sme značne začali pociťovať nárast elektrických automobilov. Aj keď tu boli stále medzi nami, s príchodom Tesly sa všetko zmenilo. Dnes nájdeme takmer autonómne autá, ktoré nám môžu uľahčiť cestu a viac-menej spríjemniť jazdu.

Európska únia tlačí na spaľovacie motory, kvôli emisiám, ktoré nám ničia ovzdušie a nie sú dobré pre človeka. Vďaka vypusteným emisiám sa do ovzdušia dostávajú skleníkové plyny, ktoré nám výrazne otepľujú planétu.

Zdroj: europal.eu

Keďže na cestách uvidíme čo raz viac elektrických automobilov, chcel by som sa pozrieť na ich stručnú históriu a kde sa to všetko začalo.

Prvé počiatky

Mnohým z nás by sa ani nesnívalo, že prvé počiatky elektrických vozidiel boli pred takmer 200 rokmi. Medi rokmi 1828-1835, kone a koče boli hlavným spôsobom prepravy. Inovátori v Maďarsku, Holandsku a USA, začali myslieť na budúcnosť a vytvorili prvé malé elektrické vozidlá.

V roku 1828, Ányos Jedlik, vynašiel skorý typ elektrického motora.
Okolo roku 1832 vyvinul Robert Anderson prvé surové elektrické vozidlo.
O 4 roky neskôr v roku 1834, vermontský kováč Thomas Davenport, vynálezca prvého amerického jednosmerného elektrického motora, nainštaloval svoj motor do malého modelu automobilu, ktorý prevádzkoval na krátkej kruhovej elektrifikovanej trati.
V roku 1835 profesor Sibrandus Stratingh z holandského Groningenu a jeho asistent Christopher Becker vytvorili malý elektrický automobil poháňaný nedobíjateľnými primárnymi článkami.

Zdroj: Heart of automobiles
Prvé elektrické vozidlo od Roberta Andersona

Elektrické autá získavajú na popularite

Píše sa rok 1899 a svet si zapisuje nové úspechy elektrických vozidiel. Na prelome storočí sú v USA elektromobily čo raz viac populárne, tvorili zhruba tretinu všetkých vozidiel na cestách.
V porovnaní s vtedajšími automobilmi na benzín a paru sú elektromobily tiché, ľahko ovládateľné a nevypúšťajú páchnuce znečisťujúce látky. Rýchlo si ich obľúbili obyvatelia miest, najmä ženy.

Zdroj: energy.gov

Pokrok o ktorom sa nerozpráva

Mnoho inovátorov berie na vedomie vysoký dopyt po elektromobile a skúma spôsoby, ako vylepšiť túto technológiu. Napríklad Thomas Edison si myslel, že najlepším spôsobom prepravy sú elektrické vozidlá, a pracoval na vybudovaní lepšej batérie.

Zdroj: Reddit


Mimochodom je rok 1901 a Ferdinand Porsche, zakladateľ športového automobilu, vytvára Lohner-Porsche Mixte, prvý hybridný elektromobil na svete. Vozidlo je poháňané elektrinou uloženou v batérii spolu s benzínovým motorom.

Zdroj: Wikipedia

Ford Model T

Prvý konkurent sa objavil v roku 1885 a bol nim Karl Friedrich Benz. Skonštruoval prvý automobil, pričom použil ležatý jednovalcový štvortaktný benzínový motor s elektrickým zapaľovaním a výkonom 0,75 koní.
Začiatok pádu elektrických automobilov sa potichu začal v roku 1908 a to príchodom Fordu. Model T bol automobil vyrábaný spoločnosťou Ford Motor Company od 1. októbra 1908 do 26. mája 1927. Všeobecne sa považuje za prvý cenovo dostupný automobil, ktorý sprístupnil cestu autom Američanom strednej triedy. Relatívne nízka cena bola čiastočne výsledkom efektívnej výroby spoločnosti Ford, vrátane výroby na montážnej linke namiesto individuálneho ručného remeselného spracovania.

Zdroj: Wikipedia

Elektrina vs. Benzín

Lepšie cesty a objavovanie lacnej texaskej ropy prispievajú k poklesu počtu elektrických vozidiel. Do roku 1935 takmer všetky zmizli. Vďaka tomu je benzín ľahko dostupný pre obyvateľov Ameriky a vedie k nárastu popularity vozidiel na spaľovací motor.
Všetko sa obrátilo v priebehu nasledujúcich asi 30 rokov. Lacný a výdatný benzín a neustále zdokonaľovanie spaľovacieho motora spôsobili, že vozidlá s alternatívnym pohonom nebudú vôbec potrebné. V šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch však ceny benzínu prudko stúpajú a vytvárajú opäť záujem o elektrické vozidlá.

Späť v hre

Od sedemdesiatych rokoch, vývoj elektromobilov nebol až taký úspešný, aj keď sa o výrobu pokúšal aj sovietsky zväz. O 30 rokov na to sa objavilo auto, ktoré opäť prinieslo závan elektriky.
Toyota predstavila prvý sériovo vyrábaný hybrid Prius. V roku 2000 uviedla Toyota na trh model Prius, na celom svete. Prius sa stal okamžitým úspechom u celebrít, čím zvýšil svoj profil (a profil elektrického vozidla).
Trvalo ďalších 10 rokov, od predstavenia nových elektrických áut, no dnes máme obrovskú ponuku, kedy si človek môže vybrať zo všetkého.

Zdroj: Toyota UK
Zdroj: AutoRevue
Elektrický Favorit Shortcut

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Top 6 elektrických aut, ktoré v najbližšej dobe môžeme očakávať

8 činností, ktoré muži robia, vďaka ktorým sa každá žena ,,roztopí“