in ,

JEEJJEEJ WOOWWOOW OMGOMG

12 zaujímavých faktov o snoch, ktoré pozná len málokto

Čiernobiele sny?

zdroj: pexels

Asi jednu tretinu nášho života tvorí spánok. Aj keď to zvonku vyzerá ako bežná rutina, ak sa nad tým zamyslíme opak je pravdou. Svet je plný detailov a kuriozít, ktoré by sme na prvý pohľad nepovedali.

V SAMAMI sme zostavili zoznam zaujímavých faktov o spánku a o tom, čo sa za ten čas stane.

1. Ako za starých čias

Líši sa to od človeka k človeku, existujú ľudia, ktorí vidia sny iba čiernobielo. Prečo to tak je? Je to generačná vec –starší ľudia, ktorí si pamätajú televíziu predtým, ako sa stala farebnou, snívajú častejšie v odtieňoch sivej ako tí mladší. To vyvoláva otázku, ako snívajú moderné deti? Vo vysokom rozlíšení?

zdroj: pexels

2. Päť zmyslových orgánov

Slepí ľudia tiež snívajú … ale nie tak, ako by ste čakali. Títo ľudia to dosahujú pomocou zmyslov, ktoré vlastnia: sluch, čuch, hmat a chuť. Je dosť ťažké si to predstaviť pre vidiacich ľudí, ale má to svoj zmysel – v podstate sa nahradzuje to, čo nemáte, tým, čo máte. Funguje to takto s tými, ktorí sú slepí od narodenia. Ľudia, ktorí niekedy v priebehu života stratili zrak, snívajú o zraku.

zdroj: pexels

3. Zvierací inštinkt

Možno ste to vždy tušili, ale v tomto aspekte sa zdá, že sa predsa len veľmi nelíšime od zvierat, pretože tak ako vy, aj oni sú schopní snívať. Prinajmenšom je to teória, ktorú ale vedci nemôžu potvrdiť na 100%, ale fázy spánku niektorých zvierat sú rovnaké ako u ľudí. Existuje teda dôvod myslieť si, že váš pes alebo mačka majú pravdepodobne tiež veľmi zábavný život, keď spia.

zdroj: pexels

4. Kreativita

Mozog je počas spánku vysoko aktívny. Stále.V skutočnosti, dobré mysle získali inšpiráciu vo svojom spánku. Bývalý člen skupiny Beatles, Paul McCartney zložil skladbu Yesterday (jeden z najväčších hitov skupiny) vo sne. Takže pozor! Dávajte pozor na skutočnosť, že váš miliónový nápad môže byť práve tam vo vašich snoch!

zdroj: pexels

5. Známe tváre

Pamätáte si tváre, ktoré vidíte v snoch? Možno ste sa nikdy nečudovali, ale je to celkom zaujímavé. Tieto známe tváre sa neobjavujú náhodne alebo čarovne,vždy sú to ľudia a tváre, ktoré ste už videli (aj keď ste možno ani len netušili, že si ich pamätáte). Je to založené na štúdiách, ktoré naznačujú, že oblasti mozgu s najvyššou mierou aktivity počas hlbokého spánku sú tiež zodpovedné za rozpoznávanie tvárí.

zdroj: pexels

6. Pamäť

To, že si nepamätáte, že ste snívali, ešte neznamená, že to nerobíte! Je pravdepodobné, že ste práve zabudli, ale niet sa čoho obávať. Priemerný človek má každú noc niekoľko snov, ale drvivá väčšina (až 95%) nieje schopná zapamätať si ich. Takže, vážte si tie sny, na ktoré si pamätáte, pretože kto vie koľko z nich bolo zabudnutých!

zdroj: pexels

7. Rozdiely medzi mužským a ženským pohlavím

Muži pochádzajú z Marsu, ženy sú z Venuše, môže to byť pre niekoho klišé, ale existujú rozdiely v závislosti od pohlavia človeka, pokiaľ ide o snívanie a teda o obsah týchto snov. Napríklad muži majú tendenciu mať viac snov, ktoré zvýrazňujú bojové, agresívne alebo násilné témy. Na druhej strane ženy, zažívajú vyššiu úroveň strachu z odmietnutia a iných jemnejších obáv.

zdroj: pexels

8. Jedlo a spánok

Nie je to vaša predstavivosť. Niektoré jedlá nám spôsobujú ospalosť. Medzi nimi sú mliečne výrobky, čerešne, morčacie mäso (čo by vysvetľovalo, prečo je také ľahké zaspávanie po Vianociach), banány a tekvicové semiačka. Ak teda máte nespavosť, zvážte jednu z týchto možností na polnočné občerstvenie.

zdroj: pexels

9. Vstávanie

Vstávanie z postele nie je ľahká úloha, či už kvôli pohodliu, ktoré cítite, keď ste príjemne schúlení, alebo kvôli tomu, že ste sa včera večer skvelo bavili, ale to môže viesť až k bodu, ktorý odborníci nazývajú dysania. Toto je stav, ktorý sa nastane, keď vstávanie trvá viac ako pol hodiny. Nie je to choroba, ale považuje sa to za indikáciu vážnejšieho stavu, ktorý by sa nemal ignorovať, ako napríklad je depresia alebo stres.

zdroj: pexels

10. Nočné mory

Aj keď sú zvyčajne spojené so strachom a hrôzou, až 50% emócií spojených s nočnými morami je odlišných a ďaleko od toho, čo sa tradične považuje za „strašidelné“. Kto sú najčastejší protagonisti? Nie sú to ani príšery, ani tma, ani škaredí klauni, ani žiadny materiál hodný hororového filmu. Namiesto toho viac ako polovica všetkých znepokojujúcich snov obsahuje primárne emócie, ako je zmätok, smútok a pocit viny. Ak sa často stretávate s takýmito nočnými morami, môže to znamenať, že musíte nájsť riešenie problému, ktorý vás trápi.

zdroj: pexels

11. Ešte 5 minút

Či už je to pre úlohu, ktorú stále nemôžte dokončiť, pretože ste museli ostať dlhšie v kancelárii alebo preto, že ste chceli vidieť koniec filmu, ktorý si predsa nemôžete nechať ujsť, čo všetci dobre poznáme,však. A v skutočnosti, človek, je jediný cicavec, ktorý vykonáva túto činnosť – vedomo odďaľuje odpočinok a spánok. Neodporúča sa to, ale dobre sami viete, že niektoré povinnosti (alebo série seriálu) jednoducho nepočkajú.

zdroj: pexels

12. Šťastná sedmička

Podľa odborníkov a špecialistov sa priemernému človeku podarí zaspať za 7 minút. Niekedy to môže trvať trochu viac, niekedy menej. Mali by sa brať do úvahy aj návyky a úroveň fyzickej aktivity. Zdá sa však, že väčšina ľudí spadá viac-menej do tohto počtu. A ako dlho trvá vám, kým zaspíte?

Zdroj:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vedci odhaľujú, ako ovládať svoje sny a znižovať tým stres a úzkosť

Policajt brutálne zbil muža v Starej Turej